10 Temmuz 2010

SSM'de ''Efsane İstanbul: Bizantion'dan İstanbul'a - Bir Başkentin 8000 Yılı''SergisiSergiyi ;

05.06.2010 - 04.09.2010  tarihleri arasında gezebilirsiniz.

(SERGİ 26 Eylül 2010 tarihine kadar uzatıldı.)

Sakıp Sabancı Müzesi, İmparatorluklar Başkenti “Efsane İstanbul”u ağırlamaya hazırlanıyor!..


İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti kapsamındaki etkinlikte, İstanbul’un 8000 yıllık tarihi anlatılacak.

Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi (SSM), İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı ve Sabancı Holding sponsorluğunda, “Efsane İstanbul: Bizantion’dan İstanbul’a - Bir Başkentin 8000 Yılı” başlıklı sergiye ev sahipliği yapacak. 5 Haziran - 4 Eylül 2010 tarihleri arasında sanatseverlerle buluşacak sergi, İstanbul’un, Marmaray Projesi kapsamındaki Yenikapı kazılarıyla daha da geriye giden 8000 yıllık eşsiz tarihini, 500’ü aşkın eserle gözler önüne serecek. Sergi, Bizantion’dan Nea Roma’ya, Constantinopolis’ten İstanbul’a; Bizans ve Osmanlı İmparatorluklarına başkentlik yapmış kentin görkemli tarihine ışık tutarken; ticaret, hediye ve 4. Haçlı Seferi’nde olduğu gibi yağma yoluyla çeşitli ülkelere dağılmış hazineleri bir araya getirecek.

Sergi; İngiltere, Almanya, Fransa, İtalya, Vatikan, Macaristan, Yunanistan, Avusturya, Belçika, Hollanda, İrlanda, Katar, Portekiz ve Rusya’daki önde gelen kurumlardan seçilen eserlere ev sahipliği yapacak. Sergide ayrıca, Türkiye’deki devlet müzeleri ile özel müze ve koleksiyonlardan seçilen eserler de yer alacak. Yurtdışından 39, Türkiye’den 19 olmak üzere toplam 58 müzeden seçilen geniş yelpazedeki eserler, sergi aracılığıyla ilk kez bir arada sunulacak.

Sergide; İstanbul’un bir Roma garnizonu iken, Doğu ve Batı Roma’nın ayrılmasından sonra giderek başkente dönüşmesi, Bizans İmparatorluğu’nun gelişme, duraklama ve çöküş evrelerinden sonra 1453 yılında Osmanlılar tarafından fethedilmesiyle yeni bir doğuşa sahne olması anlatılacak. İmparatorluk başkenti İstanbul’un Avrupa tarihiyle özdeşleşen geçmişinin parlak ve çalkantılı evreleri yansıtılacak, şehrin devraldığı çeşitli din ve inanç mirasının oluşturduğu zengin gelenek tanıtılacak.


SERGİ KATALOĞU;Bizantion’dan İstanbul’a – Bir Başkentin 8000 Yılı


Anthony Cutler, Baha Tanman, Brigitte Pitarakis, Çiğdem Kafescioğlu, David Jacoby, Doğan Kuban, Engin Akyürek, Ersu Pekin, Gülru Necipoğlu, İnci Delemen, Koray Durak, Mehmet Özdoğan, Nevra Necipoğlu, Paul Magdalino, Robert G. Ousterhout, Robin Cormack, Semra Germaner, Suraiya Faroqhi, Şehrazat Karagöz, Tülay Artan, Zeynep İnankur.

(512 Sayfa-ISBN 978-605-4348-)Sergiyi henüz gezemedim.
En kısa zamanda gezeceğimi ve sergi ile ilgili fotoğraflarım ile yorumlarımı sizlerle paylaşacağımı umuyorum..

Sağlık,sevgi ve sanat dolu günler dileği ile..
selma er.

http://www.hurriyet.com.tr/kultur-sanat/haber/14940335.asp

http://www.istanbul2010.org/HABER/GP_701757

SERGİ 26 Eylül 2010 tarihine kadar uzatıldı;
Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi’nin (SSM) ev sahipliği yaptığı “Efsane İstanbul: Bizantion’dan İstanbul’a - Bir Başkentin 8000 Yılı” sergisi, gördüğü yoğun ilgi nedeniyle 26 Eylül 2010 tarihine kadar uzatıldı. İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı’nın işbirliği ve Sabancı Holding’in sponsorluğunda gerçekleştirilen sergi, ziyarete açıldığı 5 Haziran tarihinden bu yana, yerli ve yabancı sanatseverlerden büyük ilgi gördü. Salı, perşembe, cuma ve pazar günleri 10:00-18:00 saatleri arasında gezilebilen sergi; çarşamba ve cumartesi günleri ise 22:00’ye kadar ziyaret edilebiliyor.


Serginin ünlü konukları arasında Rusya Federasyonu’nun eski başbakanı Yevgeny Primakov, ABD’nin eski dışişleri bakanı Madeleine Albright, ABD’li ünlü televizyon yapımcısı spiker ve yazar Martha Stewart, ünlü mimar Zaha Hadid, Nobel ödüllü edebiyatçı Sir V.S. Naipaul, yönetmen Stephen Frears da yer aldı.


Konuyla ilgili bilgi veren SSM Müdürü Dr. Nazan Ölçer, “Sergi ve geniş kapsamlı kataloğu, İstanbul’un 8000 yıl önceye uzanan tarihini ve farklı kültürlerin karışımından doğan kozmopolit kimliğini gözler önüne sermesi açısından büyük önem taşıyor. Dünyanın önde gelen müzeleri ile Türkiye’deki müzeler ve özel koleksiyonlardan seçilen benzersiz eserler, dünyaca ünlü Çek Mimar Boris Micka’nın tasarladığı sergilemeyle ilk kez bir arada sunuluyor. Sergi ayrıca, kentin görkemli tarihini ve kültürel mozaiğini tanıtarak, İstanbullulara nasıl bir kültürel zenginlik içinde yaşadıklarını gösteriyor. Dünyanın saygın müzelerinin yöneticileri ile akademisyenlerden oluşan SSM Uluslararası Danışma Kurulu üyeleri, Haziran ayında yapılan senelik toplantıda, serginin uzatılması yönünde görüş bildirmişti. Bu nedenle, gelen talepleri de göz önünde bulundurarak, serginin süresini 26 Eylül’e kadar uzatmaya karar verdik.” dedi.
 
http://muze.sabanciuniv.edu/news/news.php?lngGeneralNewsID=98

2 yorum:

didem dedi ki...

Guzel bir sergiye benziyor. Kacirma mutlaka git. Sen muze gezmeyi cok seversin orada olsaydim beraber giderdik.Sevgiler, Didem

Güngör Ekinci dedi ki...

Merhaba Selma hanım,
Öncelikle hoşgeldiniz diyorum. Yarın akşam da benim Ayvalık'dan misafirlerim geliyor.
Yorumunuzu okuyunca çok sevindim gerçekden. Kalp kalbe karşıdır dedikleri bu olsa gerek.
Ben de acaba Selma hanıma teklif etsem bu iznimde bir kahve içermiyiz demiştim kendi kendime.
Davetinizi memnuniyetle kabul ediyorum. Ben de http://isitmekaybi.blogspot.com/ bloğunun sahibi sevgili Delfina ile konuşayım, uygun olursa oda katılsın bize. Yalnız ben hafta sonuna kadar uygun değilim ne yazık ki. Size bir yorum daha gönderip mail adresimi bildireceğim. Görüşmek üzere sevgiler.